Tel: +255688766549    Email Us       

Program for the 2nd East Africa Youth Leadership Summit (YouLead) 2018

Dates: 19-23 November 2018

Venue: MS Training Centre for Development Cooperation and EAC Headquarters

Download Full Program Schedule

TIME ACTIVITY

DAY 1 Monday, 19th November: National Youth Trends in Political & Economic Inclusion: Key asks for effective Youth Participation in EAC Integration Priorities and Processes

0600-0630 hrs Yoga and Mindfulness

0830-0930 hrs

Opening Session

National Anthem- Tanzania and EAC Anthems, Kiswahili survival tips

Introductions

Ivan Atuyambe (10 mins)

Opening Statements

Ezra Mbogori, Executive Director, MS Training Centre for Development Cooperation (5 mins)

Jerry Muro, District Commissioner, Arumeru District (10 mins)

Ambassador Salah Siddig Hammad (5 mins)

Keynote Address

Rt Hon Martin Ngoga

Speaker | East African Legislative Assembly (20 mins)                                              Main Tent 1        (Plenary Session)

0930-1000 hrs

The Status of National Youth Trends in Political & Economic Inclusion: Key asks for effective Youth Participation in EAC Integration Priorities and Processes

Country by Country Presentations of the National Youth Trends Reports - Outcomes of the National Youth Symposiums

Rwanda+South Sudan+ Tanzania+Uganda+Kenya                              

Main Tent 1                 (Quick Information Session)

Moderator: MC

1000-1100 hrs

Regional Legislative responses to lacunas in Youth Participation: What youth can expect from the EALA        

Chairperson, EALA Committee on Regional Affairs (15 mins) Main Tent 1         (Plenary Session)

Moderator: Stella Agara

1100-1130 hrs Tea Break

1130-1200 hrs

Youth engagement in the implementation of AGA and ACDEG and key advocacy messages

Ambassador Salah Siddig Hammad+Lilian Alex                                                             Main Tent 1     (Quick Information Session)

Moderator: MC

1200-1300 hrs

The Voice of the East African Youth: A Missed or Unexploited Opportunity?

Josiah Ola Adiema (Kenya)                                                                                                TCDC 3                 (Delegate workshop)

Young women in Political and Economic Inclusion

Vivian      Restless Development                                                                                                          TCDC 4             (Delegate workshop)

Holistic development of youth in TVET for success in work and life

Walter Odondi (Kenya)                                                                                                                      EAC 4                  (Partner Workshop)

National Youth Trends in Political & Economic Inclusion: Key asks for effective Youth Participation in EAC Integration Priorities and Processes

Nancy Muigei - (Kenya)                                                                                                                      EAC 2                  (Delegate Workshop)

 

Introduction to Kiswahili as a Foreign Language - MS TCDC Language and Culture Team     (Partner Workshop)

1300-1400 hrs Lunch Break

1400-1500 hrs

Youth Participation in Politics and Governance in the Region - Former and current Youth Members of Parliament present from EAC member States

Hon. David Ochieng (Ke)+ Hon.Upendo Peneza Furaha (Tz)+ Hon. Anna Adeke Ebaju (Ug)+ Hon. Kamanzi Ernest (Rw) Main Tent               (Plenary Panel discussion)

Moderator: Stella Agara

1500-1630 hrs

Their Voice Matters: The Space of Young Women and Persons with Disabilities in Advancing EAC's Regional Integration.

Winnie Obure, (Kenya)                                                                                                    TCDC 4    (Success Stories from Young Leaders)

Moderator: MC

1630-1930 hrs Break
1930-2100 hrs Dinner
2100-2300 hrs Bonfires and Movie Screening

DAY TWO - Tuesday, 20th November: Youth and Agenda 2030: Framework for National & Regional Participation

0600-0630 hrs Jogging/ Fitness Session
0830-0930 hrs

Youth and Agenda 2030: Framework and Opportunities for National & Regional Youth Participation in SDGs

Alvaro Rodriguez    United Nations Resident Coordinator and UNDP Representative, United Republic of Tanzania                                                                                                                                                                       Main Tent1            (Plenary address)

0930-1100 hrs

Youth and Agenda 2030: Framework and Opportunities for National & Regional Youth Participation in SDGs

Natalie Boucly, Country Director UNDP Tanzania, Nancy Muigei, DfID, Restless Development+Kenneth Wabuteya  

Main Tent 1           (Panel discussion)

Moderator: Diana Ninsiima

1100-1130 hrs Tea Break
1130-1215 hrs

Youth in Trade, Enterprise and Employment

Clare Lubega (Uganda).                                                                                                     TCDC 1                 (Delegate Workshop)

The indispensable roles of African youth towards achieving the UN-SDGs in their countries.

Edson Zeboosi. (Uganda)                                                                                                 EAC 1                    (Delegates Workshop)

 

Conflict, Trade and SDGs

Mawa

1215-1300 hrs

Cross-Learning from different regions

Daniel Sichilongo                                                                                                             TCDC 4                 (Partner workshop)

 

How can citizen-led reporting and accountability feed into the Voluntary National Review and other regional / global SDGs processes?

ACTIONAID + Albert Ltabarua Lemasulani (Kenya)                                                         EAC 3                    (Delegates Workshop)

 

 

Introduction to Kiswahili as a Foreign Language - MSTCDC Language and Culture Team      (Partner Workshop)

 

 

1300-1400 hrs Lunch Break
1400-1530 hrs

SDGs InfoShop: Reflections from Africa Youth SDGs summit and Sharing on Youth SDGs Ambassadors program from Kenya

Collins Adiambo+ Josiah Ola Adema + Kenneth Wabuteya from 2030 Alliance(Uganda)                     TCDC 2                 (Plenary Session)

1530-1630 hrs

The hygiene of East African politics and the space for the youth in leadership

                                                                                                         TCDC 3   (Success Stories from Young Leaders)

Moderator MC

1630-1930 hrs Break
1930-2030 hrs Dinner
2030-2300 hrs

Ubuntu Talks

Leroy Maghenyi+Dominic Alonga+ Charles Lipenga

DAY THREE - Wednesday 21st November: Youth in Trade, Enterprise and Employment: Regional Opportunities & Obstacle                                                                  

0830-1000hrs

Youth in Trade, Enterprise and Employment: Regional Opportunities & Obstacles

Faraja Kotta Nyalandu+Leroy Henry Maghenyi+ Abella Bateyunga                       Main Tent 1           (Panel discussion)  

Moderator: Diana Ninsiima                                                                                                                

1000-1100 hrs

Youth in Trade, Enterprise and Employment: Regional Opportunities & Obstacles

Mr. Nicodemus Wabwoba Barassa, Founder & Director - Bekn Global Technologies Limited

Mr. Edgar Mwampinge, Programme Coordinator, CV People Africa

Mr. Joel Ramadhan Nkembanyi, Programmes Manager, Nyakitonto Youth For Development Tanzania

Ms. Angela Kilusungu, Creative Director, Creative Economy Incubator and Accelerator (CDEA)

John Riber, Programme Manager, Media for Development International -Tanzania

Moderator: Barbara Kaboha                                                                                                          (Plenary Session)                                                                                                                                                

1100-1130 hrs Tea Break

1130-1215 hrs

Starting a Business off home: A key for youth to transcend boundaries to build a more prosperous Africa

Jonathan Mugisa Basara (DRC)                                                                                          TCDC 1                 (Delegate Workshop)

Collaborative Economy: End to Capitalism or Capitalism’s Last Stand?

Bahati Herzborn and Sarah Hezwah                                                                                   TCDC 2                 (Partner Workshop)

Investing in youth as the future of innovation and economic growth

Charles Ndege Mogaka (Kenya)                                                                                         TCDC 3                 (Delegate Workshop)

Gender and climate justice in economic debates

ACTIONAID + Kelly Thompson Global Gender Advocacy Advisor                                  TCDC 4                 (Partner Workshop)

 

Introduction to Kiswahili Course - MS TCDC Language and Culture Team     (Partner Workshop)

1215-1300 hrs

Economic Empowerment for Effective Youth Participation

Carol Michelle Kharono                                                                                      TCDC 5                 (Delegate workshop)

Role of Local Government Authorities and Private Sector in Rural Youth Employment: Perspectives from Tanzania

DAI(Tanzania)                                                                                                                   TCDC 6                (Delegate Workshop)

 

The East African Common Market Protocol, a means for synergy and economic inclusion for youth beyond borders

Ekakoro Fredrick Etoori. (Uganda)                                                                                    TCDC 1                 (Delegate Workshop)

1300-1400 hrs Lunch Break

1400-1500 hrs

Role of Local Government Authorities and Private Sector in Rural Youth Employment: Perspectives from Tanzania

DAI Tz +USAID Tz + Two Regional Commissioners+A Youth Leader                               Main Tent           (Panel Discussion)

Moderator: TBC

1500-1630 hrs

Embracing Entrepreneurship for Financial Independence and Mass Job Creation

Annstella Mumbi Githuku (Kenya)                                                                                     TCDC 1                 (Delegate Workshop)

Technology for Development and Empowerment: Perspectives from Innovation Hubs

Faraja Kotta Nyalandu + Abella Bateyunga + DOT Tanzania + Clare Lubega                      TCDC 2                 (Partner Workshop)

 

Decent Work for youth and/ Unpaid Care Work: lessons learnt so far and the way forward

Caroline (TZ)                                                                                     Main Tent 1           (Success Stories from Young Leaders)

1700-1900 hrs Sports Bonanza
1900-2030 hrs Dinner
2030-2300 hrs Talent Show and Cultural Exhibition

DAY FOUR - Thursday 22nd November 2018: The EAC Youth Want: Youth Scenarios for Sustainable Regional Integration                  

0600-0630 hrs Jogging/ Fitness Session

0830- 0930 hrs

0930-1100 hrs

The EAC Youth Want: Youth Scenarios for Sustainable Regional Integration

Speaker: Ivan Atuyambe, YouLead Summit Director                                                               Main Tent 1           (Plenary Address)

The EAC Youth Want: Youth Scenarios for Sustainable Regional Integration

Cyrus Nkusi+Mawa+Konso Racheal+Emanuel Sylvester+Lloyd Muriuki                             Main Tent 1           (Panel Discussion)

1100-1130 hrs Tea Break
1130-1215 hrs

Connecting the integration in EAC and the African Union protocol on free movement of persons, the right of residence and the rights of establishment; its challenges and opportunities

Alexis Floris Nkurunziza                                                                                    TCDC 1                 (Delegate Workshop)

Their Voice Matters: The Space of Women and Persons with Disabilities in Advancing EAC's Regional Integration

Victoria MELKISEDECK LIHIRU                                                                   TCDC 2                 (Delegate workshop)

1215-1300 hrs

The Youths Role in The East African Integration

Burora Herbert Anderson                                                                                  TCDC 3                 (Delegates Workshop)

Young African Leadership role in changing the continent

Nhlanhla Mosele                                                                                               TCDC 4                 (Delegates Workshop)

 

The shrinking political space for young people in East Africa; What is the way forward?

(Alexander K.)                                                                                                   TCDC 1                 (Delegate Workshop)

 

1300-1400 hrs Lunch Break

1400-1500 hrs

1500-1515 hrs

The EAC Youth Want: Youth Scenarios for Sustainable Regional Integration

Rep of Youth Members of Parliament+Rep of EAC Youth Ambassadors+Rep of National Youth Councils+Rep of Youth Serving Organisations+Rep of Youth Business Leaders                                                                      Main Tent 1         (Panel Discussion)

Moderator: Primus

Launch of the EAC Mobile APP

                                                             15mins                                                                             Main Tent           (Quick Information Session)

1515-1615 hrs

How will young people keep the Global Goals promise?

Wakibu Bunya Uganda                                                                                       TCDC 3                 (Success Stories from Young Leaders)

Moderator: MC

1615-1830 hrs Break
1830-2030 hrs Dinner
2030-2300 hrs

Ubuntu Talks

Abella Bateyunga+ Joshua Rukundo+Hamzat Lawal

DAY FIVE - Friday 23rd November: The Post-Summit Agenda of Action

0830-1100 hrs

African Leadership and It’s Journey

Katindi Sivi Njonjo                                                                      TCDC 1                               (Futures Wheel)

 

What Partners can jointly do to take this work forward

Katindi Sivi Njonjo                                                                                                           TCDC 3 & 4                         (Futures Wheel)

11:00-1130 hrs Tea Break
1130-1200 hrs

How are we going to take this learning and experience to other regions?

Katindi Sivi Njonjo                                                                              TCDC 2                                (Futures Wheel)

 

Where and how Partners can strengthen youth work?

Luckmore Jalisi                                                         TCDC 2                                (Futures Wheel)

1200-1300 hrs

What is the ask from the Youth Summit? What are you going to do? How do you plan to follow up?

Katindi Sivi Njonjo                                                                                                           Main Tent 1                          (Futures Wheel)

1300-1400 hrs Lunch Break
1400-1615 hrs

Closing Ceremony

Judge President of the East African Court of Justice                              Main Tent 1                          (Plenary Session)

1615-1930 hrs Break
1930-2030 hrs Dinner
2030-2300 hrs Farewell Dinner

Download Full Program Schedule